BANJALUKA – Savjet ministara BiH donio je odluku o privremenoj suspenziji i privremenom smanjenju carinskih stopa pri uvozu novih električnih i hibridnih automobila do kraja godine.
Ovom odlukom se do kraja godine ukida carina na uvoz električnih automobila u BiH te znatno smanjuje carinska stopa za uvoz hibridnih automobila sa dosadašnjih 15 na pet odsto.
“Na ovaj način želimo motivisati stanovnike te javni i privatni sektor na kupovinu i uvoz ove vrste automobila, u cilju smanjenja zagađenja vazduha i bolje zaštite okoline te podizanja bezbjednosti u saobraćaju”, saopšteno je iz Savjeta ministara.
Dodaju da bi istovremeno zbog porasta uvoza električnih i hibridnih vozila trebalo doći do otvaranja novih radnih mjesta kod ovlaštenih trgovaca ili servisa, ali i porasta ulaganja u električne punionice, što je još jedan podsticaj ubrzanju realizacije projekta električnih punionica za ovu vrstu vozila, čija je priprema u toku.
“Ovo će doprinijeti dekarbonizaciji kao jednom od ključnih stubova Zelene agende za zapadni Balkan u borbi protiv klimatskih promjena”, dodaje se u saopštenju.
Predsjednik Udruženja ovlaštenih zastupnika i trgovaca automobilima pri Privrednoj komori FBiH, Haris Muratović rekao je za “Glas Srpske” da je ova odluka veoma konkretna i svrsishodna mjera.
“Ova mjera dolazi sa blagim zakašnjenjem, ali će u svakom slučaju doprinijeti masovnijoj prodaji i uvozu električnih automobila i hibrida, te će se kao rezultat imati smanjenje zagađenja koje prouzrokuju automobile”, rekao je Muratović.
Dodao je da električni automobili imaju višestruku korist, smanjuju buku, bezbjedniji su, a sada će biti i povoljniji za kupce.
“Kada dođu da gledaju ova auta iznenade se podatkom da oni potroše samo dvije KM na 100 kilometara. I servis je mnogo povoljniji, jer se samo mijenjaju filteri zraka i klime. Zbog toga možemo reći da vrijeme električnih automobila tek dolazi”, kazao je Muratović.
Direktor banjalučkog preduzeća “EP Mobile” Nikola Karan kaže da je smanjenje carinske stope pri uvozu ovih vozila stimulans za kupce.
“Kada je poskupilo gorivo došlo je i do buđenja svijesti kod građana da se odlučuju za električna vozila. Naša firma radi intenzivno na strukturi i mreži punionica, pa ćemo od 1. decembra imati softver i aplikaciju koja će objediniti sve naše punionice u BiH, čime ćemo ući i u proceduru naplatnog sistema”, kazao je Karan.
Ekonomista Zoran Pavlović kaže da su ovu aktivnost sprovele i druge zemlje iz okruženja, te na taj način stimulišu vozače da kupe automobil na struju.
“Koliko će ta odluka imati efekta zavisi od metodologije rada UIO BiH, a sa druge stane i od vozača, kada postanu svjesni prednosti električnih auta”, kazao je Pavlović.
Iako je prodaja električnih vozila u svijetu lani udvostručena, dostigavši rekordnih 6,6 miliona, u BiH je taj broj i dalje simboličan. Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, za prvih šest mjeseci ove godine uvezena su 22 električna automobila.
“Uvezeno je 16 iz Njemačke, po dva iz Francuske i SAD, te po jedan iz Koreje i Italije. Najskuplje je plaćen “porše tajkan GTS” i to skoro 190.000 KM”, podaci su UIO BiH. Uvezeno je i 319 hibrida u vrijednosti od 17,386,075.59 K
Izvor:nezavisne.com