Ako imate naviku skidati koru sa sira, radite pogrešnu stvar. Stručnjaci za sir kažu da je kora jestiva i da je ona ta koja mu daje ukus i teksturu.
To je kora koja se prirodno javlja tokom procesa pravljenja sira. Neki sirevi, poput parmezana imaju koru koja se može upotrebiti tokom kuhanja, dok neki drugi sirevi imaju premaz koji treba da uklonite.
Kore kojih sireva su jestive?
Tehnički, gotovo sve kore su jestive, poručuju stručnjaci iz ove oblasti. Ipak, neke su bolje od drugih. Kore sireva bri i kamember su dobar primjer za to, jer su pune ukusa koje zaista želite da iskusite. Bez kore, ovi sirevi se jednostavno pretvaraju u želatinastu masu.
Zapravo, kod većine takvih sireva kora je ono što poboljšava njihov ukus. Proizvođači sira potapaju ih u posebnu salamuru, tako da se kora razvija paralelno sa ovim divnim i posebnim ukusima.
Kore kojih sireva su dobre za kuhanje?
U pitanju su kore tvrdih sireva, poput parmezana. Zbog toga kuhari u pripremi raznih supa i bujona najradije koriste upravo ove kore, pune ukusa.
Stoga, kada pripremate supu, čorbu ili bujon za rižoto, povrću jednostavno dodajte koru nekog tvrdog sira, pa ostavite da ključa najmanje dva sata. Nakon toga, preostalu koru jednostavno bacite. Na taj način dobit ćete bogati bujon, odnosno osnovu za pripremu rižota, sosova i drugih jela.
Izvor:klix.ba