Mnogi ljudi uglavnom odlaze u krevet kasnije nego bi trebali ili spavaju tek toliko da bi sutradan mogli donekle funkcionirati i izgurati dan.
Stručnjak je detaljno je ponudio objašnjenje drastičnih posljedica koje nedostatak sna može imati na naše cjelokupno blagostanje, i kratkoročno i dugoročno.
Matthew Walker, autor knjige Why We Sleep i profesor neuronauke i psihologije na Kalifornijskom uveučilištu Berkeley, objasnio je kako san ili nedostatak sna može ozbiljno utjecati na vaše zdravlje.
“Sigurno znamo da će nedostatak sna zapravo spriječiti vaš mozak da za početak stvara nova sjećanja, tako da je gotovo kao da se bez sna memorijski pretinac mozga isključuje i ne možete spremiti nova iskustva u pamćenje,” on kaže.
Međutim, to nije ono najgore. Nedostatak sna također može dovesti do toga da vaš mozak razvije veću koncentraciju beta amiloida, toksičnog proteina koji je povezan s Alzheimerovom bolešću.
“Tokom dubokog sna noću, kanalizacijski sistem unutar mozga zapravo se pokreće i počinje ispirati ovaj otrovni protein, beta amiloid”, objašnjava Walker.
Dakle, ako ne spavate dovoljno svake noći, nakupit će se više tog proteina povezanog s Alzheimerovom bolešću. Što se više proteina nakupi, to je veći rizik od razvoja demencije kasnije u životu.
Kao što mnogi već znaju, gubitak sna također je povezan sa slabijim imunološkim sistemom.
Izvor:klix.ba