Neovisno o tome ko odnese pobjedu na izborima, probleme s kojima bi se trebali uhvatiti u koštac novoizabrani predstavnici građana teško je i pobrojati.
Nužno je odgovoriti izazovima rastuće inflacije, snabdijevanja energentima, do toga da se otkoči put euroatlanskih integracija i nastave reforme.
Problemi u zemlji i nakon izbora ostat će manje više isti, prije svega, što se tiče reformi i ispunjavanja 14 prirotiteta za dobijanje kandidatskog statusa za članstvo u EU, te evroatlantske integracije.
- Pitanje je i u kom periodu će se formirati vlast, to je veoma važno i to sve zavisi od političkih pobjednika i koliko su oni uopšte spremni na političku koegzistenciju u narednom periodu – kaže analitičar Mladen Bubonjić.
Prema podacima od rata do danas BiH je izgubila trećinu stanovništva, trend iseljavanja je kulminirao u proteklih nekoliko godina i to je jedan od gorućih problema, zadržati mlade i radno sposobne.
- Novu vlast čeka prije svega težak zadatak, a to je zaustavljanje masovog iseljavanja iz zemlje. Tome neće pomoći ni poboljšanje ekonomskog ambijenta, već da se stvori neki zdrav ambijent za život – kaže Zijad Bećirović iz IFIMES-a Ljubljana.
Ono što će biti poseban izazov je posljedica neizvjesne zime i stanja u svijetu. Kako preživjeti talas novih poskupljenja uz plate koje za sada ne mogu rasti zbog velikih poreskih opterećenja, ogromnu inflaciju u kojoj se ekonomija guši, a čije posljedice će najviše osjetiti građani.
- Moramo se okrenuti domaćoj proizvodnji posebno hrane,vidimo da ministarstva poljoprivrede nisu riješili koliko će platiti pšenicu. Imamo sve manje proizvođača i to je najgore što jedna zemlja može da uradi – navodi za BHRT Zoran Pavlović, ekonomski analitičar.
- U svakom slučaju, nezavisno od rezultata izbora, analitičari ocjenjuju da novu vlast čeka suočavanje s najdubljom krizom od 1995. godine.
- Izvor:hayat.ba