U vrijeme kada se čovječanstvo suočava s posljedicama klimatskih promjena te razmišlja o nuklearnim elektranama, naučnici su razvili mikro nuklearni reaktor.
Prosječna nuklearna elektrana proizvodi 8.000 puta više energije od fosilnih goriva te je ekološki prihvatljiva, ali postoji jedan problem. Riječ je o riziku od nuklearnih katastrofa poput one koja se dogodila 1986. godine u Černobilu, kao i one iz 2011. godine u Fukushimi.
Profesor Matthew Memmott i njegove kolege s Univerziteta Brigham Young su saopćili da su dizajnirali mikro reaktor koji koristi otopljene soli umjesto gorivih šipki. Ovaj sistem omogućava sigurniju proizvodnju nuklearne energije, a mogao bi biti rješenje za niz drugih povezanih problema. Nuklearni reaktori u SAD-u cijepaju atome uranija kako bi stvorili energiju, a ostacima materijala i toplini pohranjenim u šipkama od čvrstog goriva potrebna je voda kako bi se omogućilo hlađenje. Ako šipke ne primaju dovoljno vode, one se pregrijavaju, a cijelo postrojenje je u opasnosti od topljenja.
Međutim, naučnici predlažu pohranjivanje ostataka radioaktivnih elemenata u rastopljenim solima umjesto u gorivim šipkama.
“Nuklearna energija može biti izuzetno sigurna i pristupačna ukoliko se proizvodi na pravi način. To je vrlo dobro rješenje u trenutnoj situaciji s energijom jer ne stvara emisiju i zagađenje”, rekao je Memmot.
Mikro reaktor otapa sve radioaktivne nusproizvode u rastopljenoj vodi. So ima nevjerovatno visoku temperaturu topljenja od oko 550 stepeni, što znači da ne treba dugo da ovi nusproizvodi padnu ispod tačke topljenja. Toplota se apsorbuje u so, koja se ne topi, a time se uklanja rizik od topljenja u postrojenju.
Produkti reakcije se sigurno pohranjuju u rastopljenim solima. što znači da se eliminiše nuklearni otpad. Neki od produkata se mogu izdvojiti i preprodati. Iz soli je moguće ukloniti vrijedni elementi kao što su kobalt-60, zlato, platina i neomidij. Reaktori s rastopljenom soli datiraju još od šezdesetih godina prošlog stoljeća, a nedavni razvoj je doveo do novog porasta eksperimenata.
Ono što je najvažnije, rastopljene soli korištene u procesu su također za ponovnu upotrebu.
“Dok smo izdvajali vrijedne elemente, otkrili smo da možemo izdvojiti kisik i vodik. Kroz ovaj proces možemo očistiti so i ponovo je upotrijebiti. So se može reciklirati neograničeno”, dodao je on.
Dimenzije standardnog jezgra nuklearne elektrane iznosi oko 9 x 9 metara te je izgrađeno u velikoj zoni isključenja kako bi se smanjio rizik od radijacije. Međutim, nuklearni mikro reaktor bi imao dimenzije oko 1,21 x 2,1 metar, a s obzirom na to da nema opasnosti od topljenja, onda nema ni potrebe za velikom zonom isključenja. Naučnici tvrde da reaktor može proizvoditi dovoljno energije da napaja 1.000 domaćinstava.
Ovaj reaktor može stati u prikolicu kamiona, što znači da se može transportovati na udaljene lokacije.
“Desetljaćima su se ljudi plašili nuklearne energije zbog potencijalnih problema, no reaktor s rastopljenim solima je isto kao kad imate silicijski čip. Možemo imati manje, sigurnije i jeftinije reaktore te se riješiti problema”, zaključio je Memmott.
Izvor:klix.ba