Kako su prenijeli mnogi portali, Transparency International BiH je uputio prijave Centralnoj izbornoj komisiji protiv SDP BiH, SDA, HDZ BiH, NiP, Stranka za BiH, HRS, Socijaldemokrata BiH, Republičke stranke Srpske i Pokreta za modernu i aktivnu krajinu.
Najviše zabranjenih priloga ima SDP BiH
Kako je prenio portal Transparentno.ba, Socijaldemokratska partija BiH (SDP BiH) je prijavila oko 83.000KM donacija privatnih preduzeća u svom postizbornom izvještaju za protekle izbore. Među donatorima našlo se 15 privatnih kompanija koje su sklapale poslove s državom a što je zabranjeno Zakonom o financiranju političkih partija. Zanimljivo je da je većina tih zabranjenih donatora poslovala sa organima u kojima baš SDP BiH čini dio vlasti.
Firme poput DINALSA d.o.o Sarajevo koja je bila donator SDP-u, sklopila je sa Gradskom upravom Grada Sarajevo dva ugovora vrijedna preko 113 hiljada KM, zatim sa Općinom Centar Sarajevo dva ugovora preko 400 hiljada KM a sa općinom Ilidža četiri ugovora preko 550 hiljada KM. Zakonski prag navedenog zakona je 10.000 KM zbog čega ovo preduzeće nikako nije smjelo biti donator političke partije.
Pored DINALSA tu su i Dinamico d.o.o. iz Kalesije, JATA group, Babilon, Terakop i druge a među njima se nalazi i firma Behić Sanny Boy d.o.o. Bihać koja je samo u 2022 poslovala sa javnim institucijama u iznosu preko 6 miliona KM bez PDV-a. Behić a bila je najveći donator Pokreta za modernu i aktivnu krajinu (POMAK) u iznosu od 10 hiljada KM
Kćerka vlasnika Behić Sanny Boy d.o.o., Silvana Behić je istovremeno i članica navedene stranke a i vjećnica u Gradskom vijeću Grada Bihaća ispred iste stranke.
Prema portalu javnih nabavki, Behić Sanny Boy d.o.o Bihać je poslovao sa javnim institucijama samo u 2022. godini preko 6 miliona KM bez PDV-a.
Stranka demokratske akcije (SDA) je prikazala naviše donacija privatnih preduzeća – 137.800 KM a među njihovim donatorima je i šest kompanija koje su poslovale sa organima izvršne vlasti poput AGI iz Konjica i Širbegovića iz Gračanice.
Druge stranke nisu izvještaje prikazale vjerodostojno?
Ostale stranke su prikazale samo manje donacija a neke nisu uopšte prijavile donacije privatnih preduzeća. SNSD nije prikazao niti marku donacija od privatnih preduzeća dok je HDZ BiH prikazao samo 6.000 KM donacija privatnih kompanija.
Zakon o financiranju političkih stranaka u članu 8 jasno navodi da je privatnim preduzećima koja su sa organima izvršne vlasti na svim nivoima u BiH sklopile ugovor o javnoj nabavci usluga, roba ili radova ne mogu pomagati političke stranke.
Transparency International BiH je za sve navedene stranke podnio prijavu Centralnoj izbornoj komisiji a ona je, prema članu 14. Zakona o financiranju političkih stranaka, dužna da svaku sumnju o krivičnom djelu prijavi nadležnom tužilaštvu i drugim organima nadležnim za provođenje zakona.
Također, navedeni Zakon propisuje da će za navedeni prekršaj iz člana 8. politička stranka biti kažnjena do trostrukog iznosa primljenih sredstava.
Da li će, i kada, Centralna izborna komisija poduzeti nešto po ovom pitanju ostaje da se vidi.